-ASART
-2009 Astronomi Yılı
-2009 Gök Olayları
-Popüler Astronomi
-Haberler
-Anasayfa


 

 
 

 

ASTRONOMİ ARAŞTIRMA TOPLULUĞU

Kuruluşu ve Tarihçe:
Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi Bölümü 1984 yılında “Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü” adını aldıktan sonra, bölüme öğrenciler tarafından talep artmıs meraklı ve gözlem yapmaya istekli öğrencilerin sayısında artış olmuştur.

İlerleyen yıllarda bu artışa verimli şekilde eğitim verilebilmesi ve pratik olarak gözlem yapma yeteneğinin geliştirilebilmesi için, düzenli bir organizasyon ile öğrencilerin Ankara Üniversitesi Rasathanesi’ne çıkması sağlanmıştır. Bu düzenli organizasyonda Prof. Dr. Osman DEMİRCAN önderliğinde “Astronomi Araştirma Topluluğu” adını alarak bir öğrenci topluluğuna dönüştürülmüştür. Kısa ismi ASART olan topluluk günümüze danışman hocalarının değişmesi ve bir bayrak yarışı şeklinde her sene bölüm öğrencilerinin katılımıyla gelmiştir.

1994 Yılında Yrd. Doc. Dr. Zekeriya MÜYESSEROĞLU, ASART’iı danışmanlığını alarak görevini 2001 yılına kadar sürdürmüştür. 2001 yılında ASART danışmanlığına Prof. Dr. Ethem DERMAN’ın geçişiyle ve o dönemde ki öğrencilerin istekleriyle Türkiye genelinde başarılı işlere imza atmıştır.

Prof. Dr. Berahitdin ALBAYRAK’ın 2004 yılında danışmanlığı devralmıştır. Bu görevi halen devam etmektedir. 2007 yılında tüzük hazırlanmasıyla da resmi olarak Ankara Üniversitesi’nde etkinlik yapan bir öğrenci topluluğu ünvanını almıştır.

Günümüz:
ASART günümüzde Türkiye’deki Astronomi camiası içerisinde cok önemli bir yere sahiptir. Coğu Ankara’da olmak üzere Türkiye genelindeki Astronomi organizasyonlarına aktif katılımı ve desteğiyle, organizasyonların aranılan öğrenci topluluğudur.

ASART Ögrencileri bu topluluk içerisinde gerek Ankara Üniversitesi Rasathanesi etkinliklerinde, gerek Astronominin popülarize edilmeye çalışılan etkinliklerde gerekse bilimsel konferanslarda aktif görev alabilmektedir. Öğrenciler kendi calişmalarını bu etkinliklerde sergileyebilmekte ve projelerini gerçekleştirebilmek için gereken her türlü desteği alabilmektedirler.

Ankara Üniversitesi Rasathanesi (AUG), ASART öğrencilerinin popüler ve bilimsel astronomi çalişmaları için her türlü imkana sahiptir. ASART, AUG’ta gerçekleştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen 107B074 numaralı “Bilim Toplum Projesi” dahilinde düzenlenen ücretsiz Halk Günlerinde, Özel Etkinliklerde ve Bilimsel Etkinliklerde sunumlar, gökyüzü anlatımları, güneş sistemi cisimleri tanıtımı, teleskoplardan gök cisimleri gösterimi ve teleskopların tanıtımı alanlarında halk ile birebir iletişim kurabiliyor. Bu tarz görevlerde ASART öğrencileri sosyal olarak ve kişisel olarak gelişmekte bildiklerini aktarabilme yeteneği kazanmaktadırlar.

ASART’ın calişmalarını ve toplantılarını yapabilmesi için Tandoğan Kampüsündeki Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümün’de ASART’a ait bir oda vardır. Oda dahilinde iki bilgisayar, internet ve calişma masaları vardır. Tüm ASART öğrencileri oda da ki imkanları kullanabilme hakkına sahiptirler.           ASART öğrencileri poster tasarlayarak bu posterleri Ankara Üniversitenin Bahar Şenlikleri’nde, Halk Günü Etkinliklerinde insanların beğenisine sunuyorlar.

Gelecek:
ASART 2009 Dünya Astronomi  Yılı (DAY) itibariyle yoğun bir çalişma dönemine girecektir. 2009 DAY’da hazırda varolan çalişmaların yanısıra ülke çapında yapacağı çalışmalarla öğrencilere daha geniş fırsatlar sunacaktır. Oluşturulacak ve isteyen her ASART öğrencisinin katılabileceği çalışma gruplarında Astronomi açısından tam donanımlı bir hale geleceklerdir. 

 

 
  Anasayfa