-ASART
-2009 Astronomi Yılı
-2009 Gök Olayları
-Popüler Astronomi
-Haberler
-Anasayfa

 

 
 

 

GÜNEŞ

Samanyolu gökadasının bilinen 200 milyar yıldızından biri olan güneş kendi adıyla anılan sistemin merkezinde bulunur ve sistemin kütlesinin büyük çoğunluğu güneşe aittir. Çevresindeki sistem elemanlarını (gezegenler, astroitler, göktaşları) kütle çekim etkisiyle birarda tutar. Güneş sıcak gazlardan oluşan çevresine ısı ve ışık yayan orta büyüklükte bir yıldızdır. Güneşten yayılan enerji(güneş ışığı) varoldukça dünya üzerinde ki hayat devam edecektir.

Dünyadan 333.000 kat daha ağır ve 109 kat daha geniştir. Gazlardan oluştuğu için yoğunluğu dünyanın ¼ ‘ü kadardır. Kendi ekseni etrafında 70.000 km/saat hızla döner ve tam bir tur için geçen süre 25 gündür. Yüzey sıcaklığı 5500 K iken, merkezi sıcaklığı 15.000.000 K dir.100 Watt’lık bir ampülle normal bir odanın aydınlatıldığı düşünülürse parlaklığı 4x1026 Watt olan yıldızımızın enerjisinin nekadar büyük olduğu daha rahat anlaşılır.
Yıldızımızın yerden uzaklığı 149.600.000 km (1AB) dir.

Dış katmanların altında, kürenin tam merkezinde bulunan hidrojen atomları o denli yoğun ve sıcak bir haldedir ki, füzyon (birleşme) tepkimesine girerek helyuma dönüşür. Dolayısıyla Güneş’in çekirdeği, dev bir hidrojen bombasına benzer; ancak, dış katmanların ağırlığı, tepkimelerin kontrolden çıkmasına engel olur. Gezegenlerle yıldızları birbirlerinden ayıran da, yıldızlarda bulunan ve yıldızların enerji kaynağı olmasını sağlayan “füzyon reaktörlerdir”. Güneş’in ısı ve ışık şeklinde nükleer enerjisi, 5 milyar yıldır tüm Güneş Sistemi’ne yayılmaktadır.

Güneş kaç yaşında?

Güneş, yaşı hakkında doğrudan pek bilgi vermiyor, ama son zamanlarda teoriler ve genç yıldızlar üzerinde yapılan yeni gözlemler, Güneş Sistemi’nin Güneş ile aynı zamanda oluştuğunu gösteriyor. Bu nedenle, Güneş Sistem’indeki herhangi bir cismin yaşı bulunursa  Güneş’in ve dolayısıyla dünyanında yaşı bulunmuş olacak. İncelenmesi en kolay cisim olan Dünya, ne yazık ki pek fayda sağlamıyor. Çünkü Dünya’nın yüzeyi, süregelen jeolojik olaylar nedeniyle oldukça değişmiş. Aynı şekilde Ay da, çarpan gök cisimleriyle tahrip olmuş. Dünya ile uydusundan yararlanamayınca, uzamanlar, denk olarak, doğduğundan beri güneş’in etrafında dönen meteorları incelemek üzere seçtiler. Jeologlar, bu meteorların yaşını, milyonlarca yıl boyunca çürümüş olan uranyum ve radyoaktif atomların konsantrasyonunu ölçerek buldular. En eski meteorlar olan karbonlu “chondrite”lerin hepsinin aynı yaşta olduğu belirlendi. Bu bulguda, Güneş’in doğumunun günümüzden 4,5 milyar yıl önce gerçekleştiğini gösterdi.

 

 
  Anasayfa