-ASART
-2009 Astronomi Yılı
-2009 Gök Olayları
-Popüler Astronomi
-Haberler
-Anasayfa


 

 
 

 

NEPTÜN

Güneş’e uzaklık sırasına göre sekizinci ve son gezegendir. Çok uzakta bulunan, çıplak gözle görülemeyen, bu yüzden de, tıpkı Uranüs ve Plüto gibi, uzun süre astronomlar tarafından varlığı fark edilmeyen Neptün’ün yeri, 1845’te ve 1846’da İngiliz astronom John Couch Adams ile Fransız astronom Urbain Jean Joseph Leverrier tarafından, Uranüs’ ün yörüngesindeki düzensizlikleri açıklayabilmek amacıyla  teorik olarak masa başında hesaplandı. Berlin gözlemevinin yöneticisi Galle, teleskopunu belirtilen yöne doğrulttu ve aranılan gezegeni buldu. Soluk renkli bu küçük diske, “Neptün” adı verildi.

Yörüngesi, Güneş sisteminin merkezinden 4.500 milyon km uzaklıkta olan Neptün’de bir yıl (güneşin çevresindeki 1 tam tur zamanı) 165 Yer yılı, bir günse (kendi etrafındaki dönüş zamanı)14 saat sürer. 1969’da yapılan ölçümlere göre, çapı 50.000 km, hacmi Yer’inkinden 65 kat daha büyük ve  kütleside Yer’in 17 katıdır.

Neptün’ün içyapısı henüz bilinmiyor, ama neredeyse tamamı hidrojenden oluşan büyük gezegenlerinkine ve Jüpiter’inkine çok benzediği düşünüyor. Yerden bakıldığında mavimsi renkli bir disk gibi görünür; bu renk, atmosferinde çok büyük miktarda hidrojen olduğunu gösterir.

Neptün’ün yüzeyinde en yüksek sıcaklıklar 50 OK’ a yaklaşır ve astronom A. Dollfus, gezegenin üstünde, hareketsiz gibi görünen düzensiz lekeler gözlemiştir. Buna dayanılarak, her şeyin don olayı nedeniyle hareketsizleştiği ve atmosfer akımları bulunmadığı sanılmaktadır. Gezegenin, Triton ve Nereid adları verilen 2 uydusu vardır, Triton’un boyutları bizim uydumuz olan ay’ınkinden daha büyüktür.

 

 
  Anasayfa